Magyarországnak leírása.

Eszterháza.

Vályi András.

Buda. 1796. I. k. 619-629 old.

 

Eszterháza a legértékesebb, s legméltóságosabb lekóvára Eszterházy Miklós uraságnak, Sopron vármegyében. Épült Sarród (Srollen) és Széplak, Sojtir (Süttern) és Sz. Miklós között, Sopronhoz három, Pozsonyhoz pedig hat mérföldnyire. Építette néhai Eszterházy Miklós Uraság, azon a helyen holott ez előtt a Sarodi vadászati váracska vala, és emlékezetét általa halhatatlanná tette; elváltoztatván e lakóvárnak új méltóságos voltához képest a helynek régi Saród elnevezését is, s Eszterházának neveztetett. A kik e várnak belső herczegi épületeit a nagy kertekkel, különféle válogatott izlésű alkotásait szemlélhették, mind csudálva és tisztelve ítélnek annak méltóságos voltáról, és Magyarország paradicsomának, vagy a magyar hírmondónak mondása szerint Magyar Verszáliának méltán nevezik. Különféle nyelveken leírták immár e herczegi szép lakóhelyet még az idegenek is, és a hazában is sokkal ismeretesebb, mint sem annak ritka ékességeit ez irat nyílváníthatná. Bővebb leírását és az épületek rajzolatjait is, lásd e munkában: Beschreibung des Hochfürstlichen Schlosses Eszterház im Königreiche Ungarn. Pressburg. 1784 in 4."

Röviden mindazáltal íme néminemű képe e hasonlíthatatlan szépségű, olasz izlés szerint épült herczegi lakóvárnak.

A mint az utazó Sopronból Eszterháza felé megy, Széplaknál egy 500 ölnyire terjedő két sor élő fák között vezet az út a nevezetes helyre, közelebb a két sor fák között pedig gyönyörűen épült alházak között, melyek a herczegi várhoz megkívánható különféle mesteremberek számokra készíttettek. Job felöl ezek a kis házak a nagy vendégfogadóhoz terjednek, melyben húsz szobánál több találtatik az utazók számára, istállókkal és minden megkívánható eszközökkel gazdagon felkészítve. E vendégfogadóval által ellenben van már, egy a várhoz tartozó épület, melynek hossza 80 öl és 250 személyekre szolgálhat alkalmatos lakó helyet. Itt laknak a herczegi orvoson kívül az éneklő játszó személyek, itt van a muzsikálásra rendelt palota és egy patika is. Ez után következik a nagy herczegi istálló, melyben 100 lovakra készíttetett alkalmatos hely, s kívülről is jeles ábrázolással ékesíttetett és egy ló fővel, mely az ajtó felett tűnik a nézőnek szemébe. Bémenvén pedig drága kocsiknak és lovaknak ékesítésére és lovaglásra rendelt különféle drága eszközöknek megszemlélésekre, csudálkozásba merülve jő el a szemlélő azoknak helyeiről. Az itt levő udvarban egy verő óra van, továbbá pedig a futtató lóiskola és egy kovácsház.

E nagy épületnek szegletein vagynak jobb és bal felől az utczára két őr álló házak, közelebb pedig a várban a herczegi uraságnak drága szobái és palotái. Bal felől van a szép vár, jobb felől pedig a nagy kert.

Tovább az országútjában Söjtör felé jobb felöl vagynak ismét az udvariaknak lakásai, melyek között két őr álló házak vagynak.

Ezután van a kaszárnya, melyben a herczegi testőrző katonáknak egy része van: más része pedig Kis-Martonban szokott tartózkodni. Ruházatjuk kék és sárga színű, s egy kapitány, egy fő- és egy alhadnagy által vezéreltetik.

E kaszárnyától kezdődvén ismét alházak vannak Söjtör felé olasz izléssel építtetve, melyek mint egy száz ölnyire terjednek. A várnak mind a két oldala felöl őrházaknál, szép rendbe ültetett élő fák és kerti ékesítések szemléltetnek.

A herczeegi várnak fő kapuja a Fertő felöl való részben van, mely egy nagy rostélyos kapuból és két mellette levő kisebb kapuból áll. Ez előtt van két épületben a herczegi őrálló ház, rendben ültetett szép élő fákkal körülvétettetve.

A várnak udvarában belépvén, azonnal szemben tünik a nézőnek mintegy hatvan ölnyi távolságban a herczegi várnak homloka, ékes czímerével egyetemben, valamint a falból kiálló méltóségos rostélyzat is, melyre négy nagy grádicsok vezetik a szemlélőt. Itt van a Belveder is, mely a várnak tetőjéig méltóságosan látszatik, Aztán vagynak jobb és bal felöl az oldalépületek és a tárnyocskával megkülönböztetett kápolna, melyhez hasonlító bal felöl is építtetett az épületi egyenlőség végett.

Mintegy hat ölnyire látszatik az említett nagy felvezető garádicstól a kapu felé egy tavas kút, az udvarnak közepén, mind a két felöl az épületnek falai felé szökő kutakkal ékesíttetve.

Az egész vár olasz izléssel építtetett, s tetője nem látszatik, kívül pedig minden felől, nagyobb és kiseebb faragott álló képekkel ékesedik. Az udvarnak szélessége, mely tojás görbeségű formán hajlik öszve, mintegy 42 ölnyi. Herczegi épületeiben a szálák és Belvederen, vagy képes palotán kívül száz huszonhat őri szobák vannak, az egész épület pedig két részre osztattathatik, egy része a vár, másik része pedig az oldalépületek. A vár pedig ismét a nagy épületekből és az oldal vagy szárnyas épületekből áll, jobb és bal felöl vagynak a nagy kapunál a földön épült szobák, melyek mindöszve 46, egy részen pedig 23, zöld színű rostélyozattal ékesíttetik. Jobb felől a nagy kapunál vagynak azok a szobák, melyekben a házi eszközök, ritkaságok, mesteri darabok, drágaságok tartattatnak. Az után vannak a szobákra vigyázóknak lakására rendelt alkalmatosságok, e mellett pedig a porczellánház, melyben 14 álló ládák és asztalok gazdagon megrakattattak, a különféle chínai, japponiai, németországi drága porczellánokkal, egyéb sokféle ritka alkotmányokkal, apróbb festésekkel és mindenféle kigondolható herczegi asztali készülethez megkívantató eszközökkel és különféle figurákkal vagy képezetekkel. A többek közt egy mesterségesen készült feszület vagyon itten, fejér proczellánból alkotva. Ezenkívül két mejjig lerajzolt képek, melyek Mária Terázia és II-ik Józef császárt példázolják. Van egy nagy kalitka is porczellánból, különféle jeles virágokkal körül vétetve. A porczellánházból a könyvtárba van a bemenetel, mely három szobákra osztatott, mindöszve 28 álló ládákban vagynak a különféle és jeles számú könyvek, Báder volt herczegi könyv őrzőnek intézete szerint. Mellette van egy szeglet forma kabinet, a melynél vagyon a várnak épületén kívül éjszak felé egy menedék a képes palotába, itten pedig 348 különféle válogatott és némely remek képek is vagynak, melyek rész szerint eredeti külső országokban készültek, rész szerint pedig a herczegi képírónak munkái, s mind gyönyörködtető érzettel legelik a nézőket; kivált pedig azokat, a kik az ily jeles munkáknak belső érdemeit megfoghatják. Némely darabokat kivált igen természetesen eltalálták azoknak jeles készítői.

A képtár mellett van a nagy vár két emeletre, melynek jobb felől való részén három különféle nagy uraságoknak rendelt uri lakások vannak. Ezeknek közepén vagyon a falból, egy reá kiállható rostélyozat, mely a vár udvarába szolgáltat kilátást. E mellett van pedig a herczegnek kis könyvtára, a vár oldalépületének egy szegletében. E kisebb könyvtárban kilencz igen szép, diófából készült és megaranyozott álló könyves ládák vagynak és a külföldi gyönyörködtető angol, francia és nevezetesebb német könyvszerzőknek munkáit foglalja magában, mely szerzőnek munkái a nemzeteknek különbségeik szerint a beköttetés által is megkülönböztettek. A könyvtartó ládák felett hét különféle metszet és három mellképek és két alabástromból készült rajzolatok vagynak. A mellette levő szobában pedig két csigákból készült igen drága rajzok, melyek egyike egy olasz halászt, másika pedig ugyan olyan halásznét képzeltet, magosságok egy ölnyi és 3000 forintba kerültek. Ezeken kívül van itten egy muzsikáló óra; mely tánczoló személyeket is mutat, mellette két nagy és 68 drága képek.

Nem messze van ide a várbeli kápolna, mely szürke forma színű márványozást mutat, díszesen aranyozva, s boltozati fedezete gyönyörű festéssel ékesíttetik. Az oltár felett van egy olasz képíró által készítve Boldogságos Szűz Máriának mennybe menetele. E mellett vannak a kabinetok indiai falakkal bevonattatva, mellette ismét a herczegi hálószoba.

Itt kezdődik a várnak valóságos épülete, mely a kert felé 12 ölnyire terjed, szélessége pedig 27 ölnyire és e vala a régi Saród mulató várnak a régi szélessége. Ebben az épületben vannak az említett kabinetok mellett a társasági szálák és egy bévezető szoba, holott a garádics a kisebb udvarba vezet. Közepén vagyon a fő garádics felé az ebédlő szála, a kert felől pedig a herczegi drága szála fehér márvány színben és gazdagon megaranyozva, ékesítései hadi készületeket és különféle dolgokat példáznak. E szálának közepén függenek öt nagy kristályból készült gyertyatartók és tizenkét kisebb, melyekben mindöszve száz gyertyák égnek; négy szegleteiben vagynak az időnek rész részei rózsa színű márványból készült tartalékokon. Ezeken kívül szembe tűnők még négy képek, hat nagy tükrök, két tüzelő helyek, különféle órák, drága ülő székek és egyebek, melyek a nézést valóban eléggé legelik és gyönyörködtetik.

E szála alatt van a régi mulató várnak maradékából az úgynevezett szála terrena, melyet 8 négy szegletes oszlopok tartanak, közöttük vagynak ékességűl négy faragott képek alabastromból függő virágokkal fölczifrázva. E szála fehér falainak beszegése zöld színű, festett fedezete pedig különféle költeményi alkotásokat mutogat. A falakon 15 nagy tükrök függenek, holott a sárkányok, a csiga, a hattyú és a gólya vizet eresztenek, melyeknek szemlélése eléggé mulattatja a nézőket. Itten szoktak játszani nyárban a herczegek, az előtte levő szálában pedig 36 herczegi muzsikusok játszanak, hogy uraságokat gyönyörködtessék. Ezekből áll mintegy fele a híres herczegi várnak.

Söjtör felé való részében pedig a gyönyörű szálán kívül van a bevezető szoba és azok az előszobái a herczegnek, melyekben úri vendégeit szokta fogadni; holott ismét egy garádics vezet a kis udvarba.

Eddig tart a várnak épülete, mely a régi Sarod várra építtetett, s terjed a kert felől 12 ölnyire és két szegletet formál. E szegletektől kezdvén terjed az oldal épület a kertnek homloka felé 15 ölnyire. A vár épületének egész külső szélessége pedig 54 ölnyi. A kis garádics mellett által ellenben a kápolnával vagyunk a ruháknak tartására rendeltetett szobák, a billiárt ház, az ezüstöt tartó szoba, melyben csodálkozásra méltó mindenféle asztali készületekhez tartozó eszközök és ékességek nagy bővségben tartatnak. E részben is három különféle uraságoknak rendelt lakó alkalmatosságok vagynak. Ezeknek végénél pedig Söjtör felé van egy kimenetel a téli kertbe. Ezután következnek a föld szinén épült szobák és egymás mellet számos nagy konyhák, majd az udvari tiszteknek szobái és a tészta mívház a nagy kapunak bal felöl való oldalában.

Mind ezeknek az említett herczegi lakásoknak, száláknak és egyéb féle szobáknakj belső készületei, alabastrommal, márvánnyal és festésekkel és egyéb drága készületekkel telt ékességei és azoknak tartó alapjai a legméltóbb és lehetőbb ékességekkel és nagy gazdagsággal és izléssel intéztettek, úgy hogy belső ékességei e várnak külső igen jeles formájához nem csak hasonlítanak: hanem ahhoz valóban eléggé méltók, ha felül nem hadhadgyák.

Magának a heerczegnek számára készült szobák közt, kettőben fekete színnel fényezett japponiai táblázatok vagynak, melyek aranyos virágokkal meggazdagítva és különböző festéseket mutató ékességekkel vagynak készítve és egynek a táblázatok körül ezer forint vala az ára, egy szobában pedig tíz ilyen forma japponiai táblák is vagynak. Az ilyen legdrágább és megválogatottabb ritkaságú ékességeken kívül álmélkodást indítanak még a nézőben a drága fedezetű ágyak, a mindenféle ritka és becses házi eszközök, a drága kövekkel kirakott ékességek, a sok tükrök, sőt még a szobákban alsó padolatjai is. A többi házi ékességek közt, melyeknek magyarúl való megnevezése, annyival inkább előszámlálása sokra vezetne czélunktól. Nevezetesebb az az ezüst és gazdagon aranyozott és éjjelre rendelt arany készületek, mellyekkel élt vala itten néhai Felséges Mária Terézia 1775-ig esztendőben. Egy nevezetes arany óra is vagyon itt, melyen tiszta aranyból készült feszület van és egy szív napkeleti jóféle gyöngyből. Egy ezüstből készült és megaranyozott lovon levő képezet. Egy tengeri csigából készült hegedű, melyenek lassú és kellemetes hangzatja vagyon. Egy ülő szék, mely flautához hasonló kedves hangzású muzsika szót ad, mihelyt valaki reá ül. Egy hegyes magosságú óra, melynek az ára Párisban 100 Louis d'or vala. Egy nagy zsebóra, mely flautázási hangzatú muzsikálást tesz. Egy más magas tetejű óra, mely bíborból készült világnak példázati gömbölyűségét tartja. Egy fonó guzsaly vagy rokka, mely mihelyt forgattatik, azonnal gyönyörű muzsikálást tesz.

Ezen kívül szemlélhetők négy római császároknak mellképei bronzból, megaranyozott különféle ritka képezetek, és koronás felkent személyeknek arczulatjai: Főherczeg Krisztina asszonynak és főherczegi férjének képei, egy szobában pedig néhai herczeg Eszterházy Antal uraságnak tartott vadászatjai, drága festéssel, melyek esztendőnkint 40.000 forintba kerülnének, több különbéle festésekkel és drága rajzolatokkal egyetemben.

Kívülről szemléltetik a verő óra, a herczegi címerek és némely jelen épületi czifraságok és ékesítések.

Nevezetes épületeek továbbá ez osztályban a komédia ház, melyben a herczegi ülő hely és a gavallérok, vagy más uraságok helyei kiváltképen szembe tűnők. Ahol pedig 24 széken 100 személyre való hely van készítve. Nevezetes vala a chínai tánczház, mely 1781-ben történt tűz által emésztete meg.

A kávéház is jeles, mind szépen és csinosan elintézett épületére nézve, mind pedig a vendégeknek méltóképpen való fogadtatásokért.

Annak utána vagyon az úgynevezett marionette szinház a kertben, melynek épülete valamint költséges vala, úgy jeles és gyönyörű is; a benne levő ékesítések és rajzok oly mesterséggel intéztettek Paversbach föltalálója által, hogy hirtelenséggel harminczhatszor változtathatik és jelesebb és tökéletesebb is vala, mint Párisban a híres Nikolaié. A játékdaraboknak általváltozásait többnyire maga Paversbach szerzette, a muzsikát pedig hozzá Haydn alkalmaztatta. A nézőknek helye egy kellemetes üreg alkotmány mutat, melyben a vízugrások azonnal elkezdődtek, mihelyt az Uraságok jelen valának.

A várnak mind két oldalán kis kertek és virágos szép ágyazatok vannak. Itten és az egész vár körül vagynak a gyönyörű és mintegy 164 pomarancs fák jeles terméseikkel díszítve. A kert nagy osztályának hossza mintegy 200 ölnyire terjed és húsz fehér márvány színű vagy alabastrom és 32 faragott képek, 5 vízállások, 4 zöld virágos ágyazatok és számos kisebbek vagynak. A kertnek ez osztályában a legszebb virágok vagynak és minden hónapban mást mást virágoztatnak. Végezeténél van egy fél hosszas kerekdedségű hely, 34 kerekre nyírott hársfákkal ékesítve és hat faragott nagy képekkel, melyek kőszirt darabokra vagynak helyeztetve. A kertnek kezdeténél vagynak az ugró kutak, melyekben a víz 35 ölnyire emeltetik és tíz emeleten omlik a víztartóba. Minden ilyen ugró kút 60.000 forintra becsültetik.

A mulató erdő által vagynak három szélesebb hosszú csinált utak, s mindenik ezer és egynéhány száz ölnyire terjed. s nagy faragott képekkel ékesíttettek. A középső nagy úton jobb és bal felől tizenként rostélyajtók vagynak, melyek mind hosszú angol izlés szerint készült görbés utakra vezetnek, azután pedig igen jeles mulatozó helyekre. A vártól mintegy 400 ölnyire van a nagy közép úton a Bagatelle, vagy chínai fa ház, mely két emeletre épült, s igen jeles nyári mulató ház; belső alkotmányai oly díszesek, hogy alig tudja a néző hirtelen, mire tekintsen. Ez épületecskéhez bal felől egy nyolcz szögletű helyen öt mesterséges kutak vagynak.

A Napnak a temploma pedig mintegy 250 ölnyire van a vártól, holott három nap szemléltetik, egy az épületnek tetőjén, másik az órán, harmadik pedig az épületnek alapján. E templomnak közepén van egy különféle kövekből kirakott, régi ízléssel készült asztal agát kőből és metszett lávából, falai öt egészen megaranyozott táblázatokkal ékesíttettek.

E templomból mintegy 100 ölnyire van a reemete ház, mely mesterségesen tövissel bekerített erdőben áll. Kívültől látszatik Krisztus Urunk képe keresztre feszítve, egy felől mellett Boldogságos Szűz Mária, más felől pedig Szent János. Az ajtónál áll egy koldus, kalapját tartván alamizsnáért. A remete házhoz közel imádkozik egy remete egy könyvből, nem messze pedig egy fehérszemély ülve olvasgat, s imitt amott metszett jeles képek vagynak, az emberekhez hasonlító nagyságban. Belül az épületven van egy szép fehér porczellánból készült feszület az oltáron.

Mintegy húsz lépésnyire ehhez van egy fa épület szalmával fedve, melynek egy kis tornyocskája van és egy harangja, belül szépen kifejtett és egy orgonáló óra is van benne.

Diánának temploma is oly forma messzességre van a vártól, nem messze a balra lévő csinált úttól, a nap templomától mintegy 200 ölnyire. Zöld szinre van fényesítve és gazdagon megaranyozott. Alapján Diána története van lefestve, három karrarai márványból készült asztalok is vagynak benne, melyeken porczellánból csinált állatoknak részei vagynak.

A középső csinált úton vannak továbbá a vártól mintegy 500 ölnyire jobbra és balra a kisebb csinált utak, holott különféle mulatságai játékok tartatnak és találtatnak.

A mulató erdőnek szélénél van a várhoz mintegy 800 ölnyire Fortunának és Venusnak templomok, mind a két helyen 38 zöld rostélyos ajtokkal vagynak körül vétetve, azután pedig különféle képek, ülő és pihenyő helyek és rajzok szemléltetnek. A szerencsének templomán Fortuna képe szemléltetik és már metszett képek, belül pedig a chínaiaknak módjukhoz képest van kifestve. Venusnak templomán pedig ugyan Venusnak képe és hat faragott rajzok vagynak, belül az isteneknek történetei a felületre vagynak festve.

Nem messze az épülettől a vadas és fáczán kertbe vezető ajtó, mintegy 600 ölnyire pedig tovább a második ajtó, mely Szent Miklósra vezet rövid úton, mintegy 1800 ölnyire; egész Esterházának kerülete 6000 és néhány száz ölnyire terjed.

Nevezetesebb vigasságok valának Eszterházán 1773-ik esztendőben, midőn a franczia követ; herczeg Rohan jelen vala. Ennél nevezetesebb pedig 1775-ben, néhai boldog emlékezetű Felséges Mária Terézia királyi udvarának nagy részével és sok idegenek is jelen valának itten és a kertet leábrázoló árnyék tartót osztogattak ki, a kertbéli utaknak könnyebben lehető megtarthatóságokra. Minő herczegi és ritkán szemlélhető mulatság vala ez, megtetszik abból a leírásból, mely e czím alatt nyomtatásban nyílváníttatott: "Esterházy Vigasságok". Nevezetes vala továbbá 1790-ik esztendőben herczeg Esterházy Antal uraságnak főispáni méltóságba lett beiktatásakor tartatott örvendező pompa, melynek leírását lásd a "Hadi és más nevezetes történetek V.-ik szakaszának 177-ik laptól 184-ik lapig.

Jeles és nagy mester itten ő herczegségének könyvőrzője és udvari papja, tiszt. Niemetz Primitiv úr, a ki oly nevezetes muzsikáló órákat készít, melyeket a híresebb bécsi nagy mesterek is csudálnak és nem követhetik mindenben. Még külső országokban is nagyra becsülik e szép tehetségeit.