Az eszterházi vigasságok egy franczia tanuja

Kont Ignácz

Századok. 1910. 124-125.old.

 

Bessenyei György az "Az Esterházi vigasságok" cz. költeménye, mely a magyar irodalom ujjászületésének évében jelent meg (1772), azokat a fényes ünnepeket irja le, melyeket a magyar testőrség főkapitánya, Eszterházy Miklós adott Rohan herczeg és strassburgi érsek, XV. Lajos követének tiszteletére. Rohan herczeget kirándulásában Eszterházára a követség több franczia tagja is elkisérte. Ezek egyike, Zorn de Bulach volt, a most is emlegetett elzászi politikusoknak egyik elődje. Ez a franczia ekkoriban nemcsak Eszterházát, de Magyarország nagy részét, Szlavóniát és a temesi bánságot is meglátogatta. Erről az utazásról egy felette érdekes leirást hagyott, mely 125 évig kiadatlanul maradt a család levéltárában, mig dédunokája azt 1901-ben Strassburgban csekély számu példányban kiadta. Nemzeti Könyvtár példánya nyomán az eszterházi kasztély és vigasságok leirását, amely mintegy magyarázatul szolgálhat Bessenyei Költeményéhez.

 

A munka cime: L'Ambassade du Prince Louis de Rohan á la Cour de Vienne, 1771-1774. Notes écrites par un gentilhomme, officier supérieur, attaché au Prince Louis de Rohan, ambassadeur du roi et publiées par son arriére-petit-fils le baron Zorn de Bulach. Strassbourg, 1901. -- 168 lap.

 

A 69-71. lapokon ezeket olvassuk:

 

"Le 12 juillet (1772) je suis allé avec le Prince á Esterházy en Hongrie, á 22 liaues de Vienne, domaine appartenant au prince d'Esterhazy. Celui-ci fit placer des relais de distance en distance, chercha le Prince á Vienne et le ramena de meme. A chaque relai se trouvait un de ses Hussards qui courait devant. A notre arrivée, ses grenadiers étaient en haie devant le chateau. Ils sont de toute beauté. Il en a 150 á sa sold, commandés par un capitaine, un liutenant et un sous-lieutenat. Caque homme a 7 krezer et 2 livres de pain par jour. L'entrée du chateau est superbe, une vaste cour ornée avec jet d'eau. Le asalon du rez-de chausée est vouté. Les piliers et les cotés, ainsi que le plafond, sont richement décorés par des guirlandes de fleurs peintes en or et en diverses couleurs. Deux grottes, l'une vis-á-vis de l'autre. L1eau qui les arrose fait un doux murmure et rafraichit le salon, on va de plain-pied dans le jardin ainsi que dans la cour. Les appartements á dorite et á gauche, dont l'un est occupé par le Prince et l'autre par la Princesse, sont de toute beauté. Les deux piéces ou salons du haut sont de la derniére magnificence, dignes d'un souverain. Il fait venir toutes les raretés de Paris. Les appartements de maitre sont également trés bien distribiués et fort bons. En avant du chateau, le jardin forme un parterre immense, au bout duquel se trouve un bois trés étendu, dont une partie est réservée aux faisans. Il est coupé vers le milieu par une cloture de palissades, une enceinte est pour les sangliers, une pour les cerfs et une pour les daims. Ce bois a des routes, et au plus fort soleil on peuttoujours s'y promener á l'ombre. Du chateau trois allées trés longues terminées par des points de vue, au bout de celle du milieu on remarque un grand clocher et un village. A une lieu d'Esterhaz se touve le grand lac appelé Einsiedel. Il a 7 lieues de long sur 3 de large.

 

Pendant notre séjour qui dura jusqu'au 17, le Prince donna des fetes et récreatios de toute espéce, bals masqués feux d'artifice, illumination magnifique, des foires, il fit venir plus de 300 couples de Paysans qui marchérent paire á paire avec leurs drapeaux et leurs musiques. Chaque communauté arrivait séparément. Il est d'usage en Hongrie que, lorsqu'on sort le drapeau qui se trouve dans chaque village, tout court aprés. Nous eumes aussi une chasse au daim et une au cerf. Il a une troupe de comédiens, trente musiciens, cent et tant de chevaux, non compris ceux de son haras, qui lui fournit seulement les remontes de son écurie et ceux qu'il offre en cadeau. Le salon du haut est de la plus grande magnificence. Pour l'éclairer on se sert de prés de 500 bougies. Ce prince a aussi une forteresse, des canons. Son droit d'avoir des troupes est un droit féodal. Il a dans son brevet de prince le titre de Durchlaucht, ce que les autres princes á diplomes n'ont point. Les Esterházy et les Balfi (Pálffy) ont bien secouru l'Imperatrice dans la guerre contre la France."

 

Zorn de Bulach 1772 márczius és április hónapjában Pozsony, Mosony, Győr, Komárom, Esztergom, Buda, Pest, Paks, Mohács és Zimony városáait látogatta meg s mindegyikről érdekes feljegyzéseket irt, különösen kereskedelmi, gazdasági és katonai szempontból. A Szlavóniáról szóló lapok (147-160.1. ) különösen figyelmet érdemelnek, de amit a dunántuli kerületről és a temesi bánságról mond (161-168.1.) szintén éles megfigyelő tehetségre mutat.

 

A francia idézet forditása.

 

1772. julius 12-én a Herceggel, Esterházy herceg uradalmára, Eszterházára, Magyarországra utaztam, 22 mérföldnyire Bécstől. Bizonyos távolságokra előfogatokat helyeztetett el, majd felkereste a Herceget Bécsben és mindjárt magával is vitte. Minden postaállomáson egy huszárja volt, aki aztán elől ment. Megérkezésünkkor a gránátosok sorfalat álltak a kastély előtt. Tökéletesek voltak. 150-en vannak, egy kapitány, egy főhadnagy és egy hadnagy parancsnoksága alatt. Minden ember naponta 7 krajcár zsoldot és 2 font kenyeret kap. A kastély bejárata fönséges: tágas udvar szökőkuttal. A földszinti terem bolthajtásos. Az oszlopok, oldalfalak valamint a mennyezet gazdagon van diszitve aranyozott és különböző szinre festett virágfüzérekkel. Két barlang van egymással szemben. Az őket öntöző viz kedvesen csobog és frissiti a termet, innen közvetlenül a parkba vagy az udvarba lehet menni. A jobb- és baloldalon levő lakosztályok, melyekből az egyik a Hercegé, a másik a Hercegnőjé, kimondhatatlanul szépek. Az emeleten levő két terem a legujabb pompával van berendezve, és méltóak egy uralkodóhoz. Az összes ritkaságokat meghozatta Párizsból. Az ur lakosztályai szintén nagyon jó felosztásuak és igen szépek. A kastély előtt a kert egy hatalmas "parterre"-t képez, melynek végén egy terjedelmes erdő van, melynek egy része a fácánoknak van fentartva. A közepe egy élősövénnyel van elrekesztve, az egyik rész a vaddiszonké, a másik a szarvasoké, mig a harmadik a dámvadaké- Az erdőben utak vannak és a legnagyobb nap esetén is árnyékban lehet sétálni. A kastélyból három hosszu sugárut vezet, melyeket egy "vue" zár le, a középső végén egy nagy tornyot és egy falut láthatunk. Eszterházától egy mérföldre egy, "Einsiedel"-nek nevezett nagy tó van. 7 mérföld hosszu és 3 széles.

 

Ottlétünk alatt, mely 17-ig tartott, a herceg különböző ünnepségeket és szórakoztatásokat adott, álarcosbállak, tüzijátékok, pompás kivilágitások, vásárok, több mint 300 pár parasztot rendelt be, akik saját zenéjükre meneteltek zászlóik alatt. Minden csoport külön érkezett. Magyarországon az a szokás, hogyha kibontják a zászlót, mely minden faluban megtalálható, mindenki utána megy. Résztvettünk egy dámvad és egy szarvasvadászaton is. Egy csoport szinésze is van, harminc zenésze, száz valamennyi lova, nem számitva azokat melyek a ménesben vannak és ahonnan az istállója részére vállogat ki és azokat melyeket ajándékba ajánl fel. Az emeleti terem a legnagyobb pompával van berendezve. A kivilágitáshoz közel 500 gyertyát használtak. A hercegnek egy vára és ágyui is vannak. A joga, hogy fegyvereseket tartson, nemesi jog. A hercegi oklevélben a "Durchlaucht" cime van, amely a többi hercegi oklevelekben nincs meg. Az Esterházyak és a Pálffy-ak nagyban segitették a Császárnőt a franciák elleni háboruban.