Esterházy Miklós és Bullenau prágai kastélya

Valkó Arisztid

Művészettörténeti Értesítő. 1966. 3-4. szám.

 

Esterházy Miklós herceget a történelem "fényes" jelzővel ruházta fel. Hogy ez a díszítő megkülönböztetés életének melyik időszakára illik jobban, az vita tárgya lehet a művészettörténetben.

Régebbi íróink az eszterházai /ma Fertőd, Győr-Sopron vm./ kastély építését 1764-1766 közötti időre helyezték, s úgy tudták, hogy ezután a kastély belső kiképzése és berendezése is megtörtént s megkezdődtek a káprázatos ünnepségek, fényesebbnél-fényesebb vigasságok. Ez a pompa és fényűzés Miklós herceg haláláig folytatódott és folyamatosan 1790-ig tartott.

Már a Művészettörténeti Értesítő 1953. és 1955. évi számaiban1 rámutattunk arra, hogy az adat téves és az említett két év elégtelen egy ilyen építészeti remekmű létrehozásához. Számos mester és művész nevét említettük fel, akik 1760-1770 között részei voltak az Esterházy barokk-rokokó palota külső és belső munkálatainak.

Tulajdonképpen nem is egy új épület létrehozásáról van szó, hanem a meglevő és A. E. Martineelli által 1720-1721. években emelt süttöri kastélyt kellett a kor szellemének megfelelőn - Esterházy Miklós elgondolásai alapján újjávarázsolni. Miklós gyermekéveinek egy részét a süttöri kastélyban töltötte s talán azért vonzódott annyira az öreg épülethez a későbbi "Eszterházá"-hoz.

Az 1750-es évektől egyre többször találkozunk Miklós herceggel Süttörön, amely hasonló nevű uradalmának egyik központja. A kastély körül már kis korában is voltak gazdasági épületek és volt tiszttartója. 1731-ben újabb gazdasági épületeket emeltek2; ugyanakkor az uradalom segítette a helybeli plébániatemplom építkezéseit is3.

Esterházy Miklós az 1750-1760 közötti éveket arra használta fel, hogy a süttöri kastélyt mindjobban berendezze műtárgyakkal. Jegyzékek szólnak az ott elhelyezett festményekről4. Dolgoztak a kárpitosok, asztalosok, üvegezők, lakatosok, könyvkötők. Művészek fordultak meg udvarában, vendégek sokasága, akiknek fogadására étkeztetésére nagy gondot fordított. Számos asztali készletet, terítéket vásárolt, hogy gazdagítsa palotáját5. Ebben a fejlesztő munkában az 1752-1755. évek némi kiesést jelentettek, amennyiben ekkor katonai szolgálat vonja el békés építő munkájától.

Ő maga a legmagasabb katonai rangot elérve egy külön ezrednek a tulajdonosa, generálisa a híres Esterházy gárdának, amely hazánkban Nagyváradon, Csehországban pedig Prága-Kolin térségében táborozott. Ez a néhány év külön is rányomta bélyegét művészeti tevékenységére. A gárda és annak ügye legféltettebb munkaterülete.

1753-ban levelezés útján értekezik süttöri tiszttartójával és gondnokával, akinek nem győzi lelkére kötni, hogy az épületek fenntartására kellő gondot fordítson6. A katonai évek alatt természetesen lecsökkentek a süttöri vendégeskedések, mert a távolság Süttör és Prága között meglehetősen nagy és póstakocsin is több napot vett volna igénybe. Hogy művészi hajlamainak, pompaszeretetének itt a táborhely közelében is eleget tudjon tenni, külön sátrat emeltetett magának kárpitozott fekvőhellyel. A katonai fegyverek, dísz-egyenruhák mellett, ötvösművek, arany és ezüst tárgyak voltak itt láthatók. Ez még nem elégítette ki! Egy ilyen sátor nem alkalmas nagyobb számú vendégek fogadására. Süttör messze feküdt, habár állandó kocsi összeköttetés létesült 1754-ben a kastélya és a tábor között, ahová és ahonnét árukat hoztak, készleteket vittek a batárok; kedvelt tárgyai ládákban érkeztek, hogy a katonai táborban is otthonosnak érezze magát7.

Prága közel feküdt, táborából órák alatt tudta megközelíteni. Most az a gondolata támadt, hogy bérbeveszi Bullenau cseh kamarai tanácsos palotáját, amely közelségénél fogva alkalmas arra, hogy fényűző életét folytathassa katonai szolgálata alatt is, fogadhassa a küldöttségeket, a vendégeket.

1753-ban kötött szerződést8. Bullenau kastélyának emeleti részében öt szobában rendezte be a hercegi lakosztályt. A szobák közül négy kárpitozott volt. A piros brokáttal díszített szobában 12 hímzett párnázatú ülőszék, aranyozott keretű tükör, berakott asztal, indiai fából készült szekrény., négy heverő, üveg csillár, több holland és japán porcelán volt található, melyek részben étkezésre szolgáltak, részben a lakást díszítették. A másik szoba fala sárga plüssel volt kárpitozva, itt különböző kanapék, világító falikarok, finomművű asztalka, majolikák voltak, míg az ablakon sárga függönyök lógtak. Az ebédlőszoba festett volt. Ennek közepén állt egy nagy asztal, amelyhez toldalékok tartoztak. A pohárszéken Bacchus hordócskával állt, majolikából. Itt helyezték el a különféle csiszolt poharakat, üvegeket. Az egyéb bútorokon Jupiter és Mercurius szobra álltak. Az asztal alatt egy nagy perzsa szőnyeg volt elhelyezve. A kabinetszobában egy trümó állt. Itt a falakat nagy festmények díszítették. Itt állt egy mennyezetes ágy is. A kárpitozás nélküli szobában ruhaszekrények álltak, mosdó és készletek a tisztálkodáshoz. A kastély földszinti részét a cselédség és lakájok foglalták el. Az épülethez tartozott az istálló is, amelyben 8 ló fért el; ide csatlakozott a terményraktár és gazdasági épületek. Ezért a minden kényelemmel, fényűzőn berendezett palotáért, Esterházy generális, a dúsgazdag feudális főúr havonta 30 rajnai aranyat fizetett bér gyanánt. Esterházynak a kényelmes lakosztályt eltekintve, szükségee volt Prágára, ahol a mesterek, szakemberek jó része lakott.

Itt volt elszállásolva a gárdaezred gazdasági részlege, amely a beruházásokat eszközölte és fizette azokat a számlákat, amelyeket a mesterek a gárdának leszállítottak, vagy esetenként elkészített felszerelési tárgyakért bemutattak. Itt kötött megállapodásokat Miklós a mesterekkel, művészekkel. Itt készültek az egyenruhák, a magyaros dolmányok, nadrágok, csizmák, csákók, a gárdatisztek nyakkendői. A kesztyűk, a kardtokok bőrrészei Pergmann eperjesi műhelyéből kerültek ide9. A fegyverzetet részben a bécsi szertárból igényelték. A kardokat csiszárok készítették, Frőhlich mester és az iglói műhely, a gárdának dolgozott10. Díszes kivitelben készültek a lőportartók, tarsolyok, ezekre bécsi öntésű sascimkék kerültek. A tartóöveket, amelyeknek aranyozott szíjvégük volt, Giringer prágai mester készítette11. Az egyéb számadásokból ismerjük az övkészítőket, paszományosokat, kalaposokat, szíjgyártókat, lószerszámkészítőket, sarkantyúsokat és sátorszövőket, akiket a szabók és cipészek sora egészített ki.

1755-ben említés történik az ezred kápolnáról is, amely a táborhely közelében volt12, s amelynek felszereléséről, kegytárgyairól ugyancsak Esterházy gondoskodott. Az ezred védszentje Nepomuki János volt.

Nem érdektelen az sem, hogy az ezred tábori hordozható patikával rendelkezett, amelyben szekrénykék és a benne levő tartók hasonló műgonddal készültek. Az ezredet kiegészítette a tábori zenekar, oboások, kürtösök, trombitások, dobosok alakuláta. Ezek külön egyenruhát viseltek, hangszereiket pedig ezüst és drága fémek borították13.

Az ezred ügyei még 1756-ban is foglalkoztatták Miklóst. Magas rangját mai kifejezéssel élve vezérőrnagynak mondhatnánk. Ez a rang azonban többet jelentett a XVIII. században. Esterházy katonai szolgálata alatt sok mestert, művészt ismert meg, akiket aztán Süttörön is tudott foglalkoztatni. Katonai szolgálatával hozható összefüggésbe az is, hogy a lovaglást megszerette és ezért sok lószerszámkészítő kereste fel Süttörben. 1756-ban Perger ötvös olyan lófelszerelést készített részére, amely hímezve volt14. A sarkantyúkat Bécsben készíttette Shey mesternél. 1758-ban a soproni nyerges Dömjén, díszhintóját bőrözi át15.

Esterházynál a katonai életből, a polgári életbe való átmenet nem okozott nagyobb nehézséget. A parancsolás, akaratának mindenben való érvényre juttatása továbbiakban is jellemvonása marad. Süttörön is találkozunk kiszolgált ezredbeli katonákkal, akik mostmár mint gárdatagok személyes védelmét, vagy a kastély őrzését látták el. Ismét mások mint mesteremberek telepedtek le Süttörben.

1756-1759 között a Süttöri kastélynál ismét sok kőművest, ácsot, lakatost, üvegezőt találunk, akik feszegetik a kivénült falakat, bővítik a korszerűtlen túlzsúfolt épületet és előkészülnek arra, hogy megvalósítsák Esterházy Miklós jövendő elképzeléseit, vágyálmait.

Süttör megérett az átalakításra, a nehézkes osztrák barokk új köntösben kívánta a haladást szolgálni; ehhez az újabb fényűzéshez Miklós csehországi tartózkodása, Prága főúri palotái is indítékot szolgáltattak...

 

x x x x x x x

 

A cikkekben felsorolt dokumentációs anyag a Művészettörténeti Dokumentációs Központ cédula gyűjteményében található fel.

1/. Fertődi kastély művészei, mesterei. U.e. szerzőtől. Művészettörténeti Értesítő 1953. év. 134-137 p. Továbbá folytatás: Fertőd mesterei, művészei 1720-1768 között. 1955 év. 127-133 o.

2/. OL. Esterházy család hg. levéltára, fasc. 1143.

3/. OL. Esterházy család hg. levéltára, fasc. 1143.

4/. OL. Esterházy család hg. levéltára, fasc. 803.

5/. OL. Esterházy család hg. levéltára, fasc. 803.

6/. OL. Esterházy család hg. levéltára, fasc. 803.

7/. OL. Esterházy család hg. levéltára, fasc. 802.

8/. OL. Esterházy család hg. levéltára, fasc. 802.

/760-761 p./ A szerződés szövege:

"An Heüt untergesetzten Dato und Jahr ist zwischen den Hochedl. gebohrenen Ritter Herrn Anton von Bullenau der Röm. Kayser Königl Mayt Camer Rath in Kőnigreich bőhaimb an Einen dann dem hoh - und Wohlgebohrnen Herrn Nicolao Grafen Esterhásy der Röm-Kayserl. königl. Mayestät würklichen Kammerern, General Major und Obristen über ein Regiment Zufuss, anderten theils ein unwiederrufflicher Müttungs Contract auf drey Moneth lang abgeredet und beschlossen worden, folgender gestalten. Es verspricht Herr Vermütter dem /titl/ Herrn Generaln als Mittern im ersten stock fünf Zimmer worunter vier ausspalirter sich in - einer filade sambt aller Zugehőr, wie auch selbte liegen, und stehen laut beygelegter Specification sich befindeen thuen, dann Zimmer - Erd vor die bedieenteen einer laquay, staben, Stallung auf acht Pferd, einen boden auf Heue und Strohe, nebst einer Schupfen, so all und jedes wohl ausgesäubert, und in guten Stand angetretten worden, auch gleichfalls zu Ausgangt der practirten Zeit in Simili abzutretten, und zu übergeben seyn wird, umb einen beliebt veraccordirten einen Monath Zins pr. dreyssig Gulden Rein. und zwar alle monath anticipato zuerlegen, wie dann auch beden contrahirenden Parthen von heütigen tag an, nach Verfliessung Zweyer Monathen eine vorhörige, eine Aufkündigung sich vorbehalten; ferners ist verabgeredet worden, da es dem /titl/ Herrn Generaln nach extirirung deren dreyen Monathen länger hin in dem Quartier zu bleiben beliebete, hoch derselbe auch Monatlich das Quartier gegen vorhöriger Condotion längers hin inneen Zubehalten freystehn solle, infall aber wieder alles vermüthen durch die - domestiquen eine Feüerbrunst, welches Gott gnädiglich verhütten wollen, entsthen sollte, so wird /titl/ Herr General hiemit verbunden seyn, all billig-mässige schadlosshaltung zuleisten. Zu mehrer Festhaltung dessen haben sich bede Partirende Parthey eigenhändig unterschrieben, und ihr angebohrne Bederseitige Insigl, beygedrucket, auch solchen Müttungs und Vermüttungs Contract in zwey gleichleuttende Exemplarien ausgefertigen lassen.

Actum Prag, den 12-ten Sept 1753."

"Hiermit wird das Quartier dergestalten aufgesagt, dass wann die drey Monather expiriren titl. Herr Graf. ausziehen werde. Prag den 17-t 8bris 753 ich nehme die Aufkündigung vor bekant an, actum den 17. Octobris 1753. Bullenau.

"Specification deren sametl Mobilien.

In den Rothen mit Procatell ausgespallirten Zimmer befiden sich zwölf Creützel stichene ausgenähte lähn sessel, sambt zwey dergleichen Taboretln, zwey grosse Spigl mit vergoldten Rahmen, ober denen thüren zweyerley Aufsatz, jeder von fünf Stuckh aus Porcellan Arth, vier weise fenster Fürhenek, und vier rothe Procatellene fenstertücher, dann vier eingelegte gefla. dertes tischl mit vier stuck dergleichen leridons, ein gläserner luster, zwey Indianiache Kasten mit Porcellan besetzt, das Porcellan bestehet in einer grossen zerbrochenen Japonischen Schüssel, zwey Japonische Ausschweil Schaalen, worunter eine grösser die andere etwas kleiner zwey stuckh Japonische Öehl und Essig krügel, eine Caffée kandl von Holländischen Porcellan, drey kleine Thekandl von Japonischen Porcellan, vier Stuck Porcellanene Biganten oder Mandl, sechs ctuckh Jacponische Olia-becher mit untersatzl, und deckel, jedoch different von denen ersteren, vier stuck deto mit unterdatzl, jedoch ohne Deckel, und leichfalls different von denen andern sechs stuckh deto dresdener Chocolada bächerl sambt utersatzl, jedoch ohne deckeln.

In dem gelben von Plisch aus spalierten Zimmer befinden sich acht lähnsessel, ein Canapee und zwey Polster von gleichförmiger Plischener matery, die Sössel, Canapee und Polster mit überziehen von gelber leinwand, ein grosser Spiegl sambt gläsernen Spiegl Rahmen, sechs stuck versilberte Wandleichter, ober denen Thüren drey versilberte aufsattz von Majolica, jeder aufsatz von fünf Majolica Stucken. Zwi weisse fenster fürhanck zwey gelbe fenstertücher, ein geflodertes Tischl, und ein anderes mit 2. Geridon von ausgelegten bildern.

In den gemahlten taffel Zimmer befinden sich fünf weisse fensterführhanckl drey fenster tücher von grünen tuch, zehen lähn sässel, ein grosser tafl tisch von zwey thail mit Persianisch Töpich dann zweyander derley aichene, Tische, welche zu den grossen Tafekdischl als Einsatz gehőrig, ein Schenk tisch oben auf den Aufsatz zwey vergodte Statuen Jupiter, und Mercurium vorstellend, in der mitten ein Weinfassel von Majolica, worauf Bacchus sitzet; in der schenktisch aber befinden sich zehen stuck feine Wein Gläser mit einen hertz bezeichnet, zwey Carasin Käiser und Käiserin vorstellend, eylf stuck gläserne giessbeckh, und drey druck gläser mit deckeln, zwey darvon vergold, und eines unvergoldt. Item eine Press zum tischtücher und Servietten.

In dem Cabinet befindet sich ein Tremau, sechs stuckh bilder Kayser Kayserin, swey grosse landschaften, alle diese vier stuckh mit schwartz gapaizten rahmen und kleinen Goldenen leisten, dann zwey Potrait mit vergoldten rahmen, item ein eingelegtes gefladertes Tischel mit gewixter leinwand überzogen, vier fensterfürhenckh von rothen taffet, nebst einer bettstatt von Holtz.

In dem letzten ungespallirten zimmer befindet sich ein Kleyder Kasten mit acht Kleyder rechen. Ein Wasch Kasten, mit drey schubladen, ein Holtzenes vierecktes tischel und eine Bettstatt von Holtz.

Actum Prag den 12-ten Septembris 1753.

In den bedienten ihren Zimmer befinden sich zwey betstätt, ein tiesch, und zwey Höltzerne stuhl.

Anton Bullenau."

"SS. 12 Sept. Ein Monath Zins pr. 30 fl. Contractmässig anticipato bezahlt worden.

SS. 12 Octobris Ein Monath Zins pr. 30 fl. Contractmässig anticipato abgeführet worden.

SS. 12 9bris Ein Monath Zieens pr. 30 fl. Contractmässig anticipato durch H. Kammerdiener richtig abgeführet ist worden."

9/. OL. Esterházy család levéltára, fasc. 802.

10/. OL. Esterházy család levéltára, fasc. 802.

11/. OL. Esterházy család levéltára, fasc. 802.

12/. OL. Esterházy család levéltára, fasc.802.

13/. OL. Esterházy család levéltára, fasc. 804.

14/. OL. Esterházy család levéltára, fasc. 802.

15/. OL. Esterházy család levéltára, fasc. 802.